
Co nejčastěji řeším a jak
Převážně si mě volají novopečené maminky v prvním týdnu po porodu, které se potýkají s problémy při kojení. Mé doporučení je zavolat si laktační poradkyni co nejdříve po porodu, protože se obtíže snáze řeší a dítě ani vy nemáte ještě nevhodné návyky. S čím Vám tedy mohu pomoci?
Bolestivé kojení
Bolest při kojení není normální!
Zažíváš při kojení bolest? Nezoufej, nejsi sama! Bolestivé bradavky a prsa nejsou součástí kojení. Nejčastější příčinou je špatné přisátí miminka.
Proč bys měla vyhledat pomoc laktační poradkyně?
- Správná technika kojení: Naučím tě, jak zajistit, aby se miminko správně přisálo, a tím se vyhneš bolesti. Pravděpodobně je miminko přisáté nedostatečně, problémem může být i krátká podjazyková uzdička nebo nevhodná poloha maminky.
- Řešení dalších problémů: Pomůžu ti s dalšími potížemi, jako jsou popraskané bradavky, zablokované mlékovody nebo mastitida.
- Podpora a povzbuzení: Budu ti oporou a poskytne ti potřebnou psychickou podporu.
Čím dříve se problém řeší, tím snadněji se řeší.
Kojení se učí kojením.
Péče o bradavky
Bradavky kojící ženy bývají citlivé vlivem hormonů a častým přikládáním dítěte. Je tedy potřeba jim věnovat trochu péče. Ideálně začněte hned po porodu na oddělení šestinedělí kontrolou bradavek po každém kojení. Preventivně není potřeba bradavky mazat. Jakmile však bradavky bolí nebo se objeví odřeniny či dokonce praskliny, je na čase jednat. Jako první pomoc bych doporučila hydrogelové náplasti, které chladí a poskytují úlevu od bolesti a hojí (např. zn Medela). Lanolínové masti již dnes nejsou první volbou, protože napomáhají množení kvasinky a nemohu je tedy doporučit.
Když ležíte a odpočíváte, je dobré nechat bradavky větrat na vzduchu. Ten pomáhá i při hojení případných prasklinek, tzv. ragád. Jsou to bolestivé, mnohdy krvácející ranky vzniklé špatnou technikou kojení. Pokud se vytvoří, je na místě požádat co nejdříve laktační poradkyni, porodní asistentku nebo dětskou sestru, aby zkontrolovala techniku přiložení miminka.
Naopak, když jste v pohybu, je potřeba bradavky chránit. Tedy použít vložky do podprsenky a podprsenku, aby se bradavky neustále neotíraly o oblečení.
Kdykoli kojení bolí, je Vám nepříjemné nebo se objeví poranění bradavky - kontaktujte odborníka na kojení!
Ke každodenní péči o kojící prsa patří také sprchování, doporučuji používat neparfémovaná mýdla, ideálně přírodní bez chemických přísad a konzervantů. Přece jen - bude to olizovat Vaše miminko.
Málo mléka, neprospívající dítě
Již v porodnici je nejčastějším steskem novopečených maminek to, že nemají mléko nebo že je ho málo. Pokud by však bylo dítě s matkou v dostatečném kontaktu, správně sálo a mělo k prsu neomezovaný přístup, pak věřím, že by byla situace mnohem lepší. Ani rooming-in (kdy je dítě na pokoji s matkou) bohužel tento problém nevyřešil. Děti jsou totiž sice na pokoji s matkou, ale odložené v postýlce.
Žena pak odchází domů s dítětem, které je dokrmováno umělým mlékem a v tomto režimu dost často pokračují i doma. Protože však z prsou není odsáto dost mléka, dost se ani nevytvoří na další kojení a rozjede se začarovaný kruh.
Jak to tedy dělat jinak? Miminko je dobré svléknout do plínky, maminku do podprsenky. Při kojení ani není potřeba dítě přikrývat, zahřeje se teplotou matky a samotným kojením. Po kojení dítě může dál odpočívat na hrudníku jednoho z rodičů a tady je již nutné přes záda miminka přehodit teplou přikrývku. Takto můžete odpočívat neomezeně dlouho. Kontakt kůže na kůži (skin to skin kontakt) zvyšuje laktaci a také pomáhá zvyšovat sebedůvěru rodičů.
Taky jste už slyšela, že není dobré kojit moc dlouho, aby se bradavky neponičily? Pokud je technika přisátí provedena správně, bradavka se nepoškodí ani při několikahodinovém kojení. Techniku přisávání můžete shlédnout v sekci video ukázky kojení.
Také je dobré postupně snižovat dávky umělého mléka, ale to určitě jen po poradě s laktační poradkyní či pediatrem.
Péče o pupeční pahýl
Pupeční pahýl je místo, kde byl novorozenec spojen s placentou v děloze. Jeho správné zahojení je důležité pro prevenci infekce.
Jak o pupeční pahýl pečovat:
- Nechte ho volně dýchat: Nepřikrývejte pahýl plénkou ani oblečením.
- Udržujte ho v suchu: Po koupaní jemně osušte okolí pahýlu.
- Dezinfikujte: Používejte desinfekci typu Octenisept, která je jemná, účinná a neštípe
- Nepoužívejte vatové tampony: Mohou ulpět na pahýlu a způsobit podráždění.
- Pozorujte: Sledujte, zda pahýl nečervená, nezduří nebo nevytéká z něj hnis.
Kdy vyhledat lékaře:
- Pokud se kolem pahýlu objeví zarudnutí, otok nebo výtok.
- Pokud pahýl zapáchá.
- Pokud se objeví zvýšená teplota.
Kdy pahýl odpadne:
Pupeční pahýl obvykle odpadne sám během prvních 10-14 dnů po narození. Není nutné ho nijak odstraňovat.
Koupání novorozence
Koupání novorozence je pro mnoho rodičů první velkou výzvou. Je to však také krásný způsob, jak se s miminkem sblížit. Zde je několik základních informací, které vám pomohou při této činnosti:
Kdy začít koupat?
- Po domluvě s lékařem: Nejlepší je poradit se s pediatrem, kdy je vhodné začít s koupáním vašeho konkrétního miminka.
- Po odpadnutí pahýlu pupečníku: Obvykle se doporučuje počkat, až pupečník zcela odpadne.
- Ne nutně denně: Není nutné koupat novorozence každý den. 2-3krát týdně je zcela dostačující.
Jaké vybavení budete potřebovat?
- Vanička pro miminka: Vyberte si stabilní vaničku s protiskluzovým dnem.
- Teploměr do vody: Je nezbytný pro kontrolu teploty vody.
- Jemný dětský šampon a mýdlo: Vyberte si produkty bez parfemace a s neutrálním pH.
- Velký měkký ručník: Pro zabalení miminka po koupání.
- Plenky a čisté oblečení: Mějte vše připravené po ruce.
Jaká by měla být teplota vody a místnosti?
- Teplota vody: Ideální teplota vody je mezi 37 - 38 °C.
- Teplota místnosti: Místnost, kde budete miminko koupat, by měla být vyhřátá na 22-24 °C.
Jak probíhá koupání?
- Příprava: Napusťte vaničku teplou vodou, připravte si všechny potřebné věci a ujistěte se, že máte vše po ruce.
- Koupání: Dítě rozbalte, očistěte případně genitál a zadeček od stolice a zabalte jej do suché látkové pleny. Miminko i s plenou jemně vložte do vody a opatrně začněte seznamovat s vodou. Pokud se cítí dobře a nepláče, začněte s očistou. Začněte obličejem a postupně přecházejte k ostatním částem těla. Ze začátku postačí čistá voda, nemusíte nutně používat na novorozence mýdlo.
- Sušení: Po koupeli miminko důkladně osušte měkkým ručníkem a rychle ho oblečte.
Na co si dát pozor?
- Nikdy nenechávejte miminko ve vaničce bez dozoru.
- Během koupání s miminkem neustále komunikujte.
- Pokud se miminku něco nelíbí, přerušte koupání.
Tipy pro klidné koupání
- Koupání může být příjemnou společnou chvilkou. Mluvte na své miminko, zpívejte mu nebo mu pouštějte uklidňující hudbu.
- Vyberte si čas, kdy je miminko v dobré náladě a není hladové.
- Pokud máte obavy, požádejte o pomoc partnera nebo někoho blízkého.
S koupáním si brzy zvyknete a bude pro vás i pro vaše miminko příjemným rituálem. Prvním koupáním Vás mohu provést na osobní návštěvě.